wtorek, 24 lipca 2012

... w napięciu

Dziś wróciliśmy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego z Krakowa. Spędziliśmy w nim dwa dni. Wczoraj załatwialiśmy niezbędne formalności - wizyta w poradni, morfologia (wzorcowa!), przyjęcie na oddział, wizyta u anestezjologa i wypełnianie papierów. Potem trochę nielegalna wizyta w Planet Cinema (w szpitalu panuje idiotyczny zakaz wydawania przepustek, który samoistnie złamaliśmy rozkoszując się pozaszpitalnym popołudniem)  i obowiązkowy seans Epoki Lodowcowej 4, następnie plac zabaw, Empik - w celu zakupu hm...... kart Euro i powrót na oddział. Dziś rano o 8.30 kontrolny rezonans twarzoczaszki. W narkozie. Badanie trwało 50 minut. Bardzo długie 50 minut. Teraz jesteśmy już w domu i co chwilę zerkamy na pocztę elektroniczną, gdzie mają przesłać wynik.
Tak sobie myślę, że jego dobry wynik byłby najpiękniejszym prezentem urodzinowym dla Igorka.

PS. Poznaliśmy dziś osobiście przesympatyczną mamę i fantastycznego Grzesia Niewitowskiego, który również choruje na RMS - odnośnik do jego bloga jest na naszym. Dotąd znałyśmy się mailowo i telefonicznie.Odwiedziliśmy także czteroletnią Anię z Oświęcimia, która wraz z mamą Iwoną przebywa na dziecięcej onkologii, gdzie mała  rozpoczęła leczenie glejaka mózgu.
Dużo spotkań i rozmów o sprawach, które, mam nadzieję, nie będą nigdy udziałem któregoś z Was.
Ja trzymam za to kciuki a wy trzymajcie za nas!
W Zatorlandzie....

Przyklejam informację o turnusach rehabilitacyjnych, zamieściłam ją w komentarzach, ale nie wszyscy przeczytali..
O dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego należy ubiegać się w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, działających przy rodzimych Starostwach Powiatowych. Tam się należy udać i pobrać komplet dokumentów- wniosek, skierowanie do lekarza, wzór zaświadczenia o zarobkach etc. Oni tam wszystko wyjaśniają. Potem uzupełniamy dokumenty i składamy je do PCPR. UWAGA! Najlepiej złożyć je zaraz na początku stycznia, bo pierwsze komisje obradują około marca (teoretycznie mają na rozpatrzenie naszego wniosku 30 dni), ale lepiej się pospieszyć, bo wówczas informacje o ewentualnym dofinansowaniu lub jego braku możemy otrzymać już na początku kwietnia. Wtedy tę decyzję wysyłamy do wybranego ośrodka w kraju, w którym zamierzamy spędzić turnus. Dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego wynosi od 18 do 27 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W roku 2011 wynosiło ono 3399,52 PLN.
Zazwyczaj PCPR-y  przyznają takie dofinansowanie raz na dwa lata, ale to też nie jest norma- mogą i co roku, faktem jest, że we wniosku deklarujemy czy już otrzymywaliśmy dofinansowanie i kiedy. Staramy się o dofinansowanie pobytu osoby niepełnosprawnej a także – jej opiekuna, jeżeli dziecko nie ukończyło 16 lat. Czas trwania turnusów wynosi co najmniej 14 dni. O dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego możemy ubiegać się raz w roku.
Jeżeli chodzi o ośrodek – wybieramy go sami, ale nasz ośrodek musi leczyć schorzenia, na które choruje nasze dziecko. Ośrodek musi posiadać wpis do specjalnego rejestru ośrodków, prowadzonego przez wojewodę. Aktualne informacje o ośrodkach i organizatorach turnusów rehabilitacyjnych, posiadających wpisy do rejestrów wojewody dostępne są pod adresem Centralnej Bazy Danych Ośrodków i Organizatorów Turnusów dla Osób Niepełnosprawnych. To można wyguglować. Mają je też w PCPR-ach.
Wysokość dofinansowania nigdy nie wynosi 100 procent, ale:
27% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawnej w wieku do 16. roku życia oraz osoby niepełnosprawnej w wie¬ku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stpień niepełnosprawności;
25 % przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności;
23% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności;
18% przeciętnego wynagrodzenia - dla opiekuna osoby niepełnosprawnej;
18% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności.
Dofinansowanie można otrzymać tylko raz w roku kalendarzowym. Dofinansowanie dla opiekuna jest z reguły niższe niż dla dziecka, choć znalazłam informację, że w szczególnych wypadkach tak nie jest.
O dofinansowanie turnusu możemy występować także do naszych Fundacji, ale zasady jej przyznawania regulują statuty tychże Fundacji
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz