poniedziałek, 16 lipca 2012

Nowa broń w walce z komórkami nowotworów

Naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center we współpracy z kolegami z Danii opracowali nowy lek na raka, który podróżuje w krwioobiegu niezauważany przez normalne komórki, aż do momentu, gdy zostanie aktywowany przez specyficzne białka nowotworowe - informuje pismo "Science Translational Medicine".
Kluczowym składnikiem leku jest tapsygargina, substancja czynna uzyskiwana z rosnącej w regionie Morza Śródziemnego rośliny Thapsia garganica, która przez starożytnych Greków była nazywana toksyczną marchwią, gdyż jej spożycie powodowało śmierć bydła. Teraz jej śmiercionośny potencjał został wykorzystany w walce z komórkami rakowymi.
Autor badań dr Samuel Denmeade porównuje zmodyfikowaną tapsygarginę do molekularnego granatu, który oszczędza zdrowe tkanki.
Podczas badań laboratoryjnych naukowcy odnotowali, że lek (któremu nadali nazwę G202) zmniejszył rozmiar raka prostaty wyhodowanego u myszy o około 50 proc. w ciągu 30 dni. W porównaniu z dostępnym na rynku lekiem przeciwnowotworowym docetaksel, G202 zmniejszył siedem na dziewięć ludzkich nowotworów prostaty u myszy o ponad 50 proc. w ciągu 21 dni, podczas gdy docetaksel taki sam efekt osiągnął tylko w przypadku co ósmego nowotworu. G202 doprowadził także do 50-procentowej regresji w przypadku modelu raka piersi, nerki i pęcherza moczowego.
Gdy G202 napotka na swojej drodze występujący na powierzchni komórek nowotworowych antygen błony komórkowej komórek stercza (ang. prostate specific membrane antigen, PSMA), atakuje komórki nowotworu, komórki z nimi sąsiadujące oraz naczynia krwionośne, które utrzymują je przy życiu - wyjaśniają naukowcy.
Tapsygargina powoduje inhibicję zależnych od ATP kanałów wapniowych siateczki retikularnej SERCA (ang. sarcoplasmic/endoplasmic reticulum calcium adenosine triphosphatase), co oznacza, że komórkom rakowym trudno będzie wykształcić oporność na lek. Nie mogą bowiem przestać produkować tego białka, dlatego że jest ono niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu jonów wapnia.
Do tej pory, w ramach pierwszego etapu badań klinicznych, lek został przetestowany na grupie 29 pacjentów w zaawansowanym stadium nowotworu.

11 lipca 2012 Onet.pl

2 komentarze:

 1. CHOROBY CZŁOWIEKA W XXI WIEKU (wklejam przyjacielską notkę), A REALNA ENERGIA DLA KOMÓREK NERWOWYCH MÓZGU. ODŻYWIANIE CZŁOWIEKA: INFO (BIOLOGICZNA POMOC) *****

  ZOBACZ TAKŻE: ♥♥♥♥♥
  Biologiczna, kreatywna energia.

  CHLEB ANTYNOWOTWOROWY-IRL. STABILNY POZIOM CUKRU 4-5 GODZIN. *****
  8.TEMAT.
  a._: http://forum.dziennikwschodni.pl/chleb-antynowotworowy-irl-t61654/

  ARTYKUŁ BH.305.
  1._: http://www.instytutirl.com.pl/index3.php
  2._: http://maranciaki.pl/forum/viewtopic.php?t=9140

  Biologia, medycyna.
  8.TEMAT./ + inne artykuły wg kolejności.

  P. S. Przy celiakii nie dodajemy otrębów pszennych.

  OdpowiedzUsuń
 2. metatrader brokers a great way to polish your trading skills without risking real money! Once you download the platform it is very easy to install and the interface is very intuitive and feature-rich.

  OdpowiedzUsuń